Home Bota Fermerët pola...

Fermerët polakë në protestë, paralajmërojnë bllokimin e një pike kufitare kyç me Gjermaninë

24
0

Fermerët në Poloni thanë se do të bllokojnë një rrugë kyçe kufitare që e lidh shtetin me Gjermaninë, si pjesë e protestave të tyre kundër rregullave evropiane dhe importeve të lira.

Protestuesit thanë se po planifikojnë të bllokojnë autostradën kyçe A2, që lidh Varshavën me Berlinin, në pikëkalimin kufitar në Slubive. Bllokada është paraparë të zgjasë 24 orë, duke nisur nga dita e diel, tha për AFP-në zëdhënësi i lëvizjes protestuese të fermerëve në Poloni, Dariusz Wrobel.

Fermerët polakë veçse kanë organizuar protesta në kufi me Ukrainë, duke bllokuar importet bujqësore ukrainase. Fermerët e tjerë evropianë javëve të fundit po ashtu kanë organizuar protesta.

Fermerët në Poloni tha se po shënjestrojnë të ashtuquajturën Marrëveshje të Gjelbër të Bashkimit Evropian për energjinë, transportin dhe taksat. Kjo marrëveshje, sipas bllokut, synon të ulë emetimet e gazrave serrë. Fermerët veçmas janë goditur nga rritja e taksave dhe rregullave të tjera.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit