Home Bota Forcat taleba...

Forcat talebane shpërthejnë burgjet, dalin të dënuarit talebanë

6
0

Në Kabul është luftë. Një agjenci e lajmeve pro-talebanëve, tregon se forcat talebane që kanë pushtuar Kabulin janë duke nxjerrë të burgosurit talebanë nga burgu Pul-e-Charkhi në Kabul-burgu më i madh në Afganistan.

Mëngjesin e sotëm forcat talebane pushtuan burgun ushtarak në ish-bazën ajrore amerikane Bagram.

Talibanët dhe luftëtarët ekstremistë, përfshirë ata që i përkisnin Shtetit Islamik, ishin midis 5,000 të burgosurve që mbaheshin në burgun Bagram.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit