Home Bota Gjermania rri...

Gjermania rrit ndihmën humanitare për Gazën

17
0

Gjermania po rrit ndihmën e saj humanitare me 19.7 milionë dollarë shtesë (afërsisht 18 milionë euro) për të mbështetur popullsinë civile në Rripin e Gazës, tha Ministria e Jashtme gjermane.

Qëllimi është t’i sigurohet popullatës civile furnizime thelbësore si ujë, ushqim, ilaçe dhe veshje, tha zëdhënësi Sebastian Fischer në Berlin të mërkurën.

Ndihma shtesë do ta sjellë ndihmën e Gjermanisë për Gazën në një total prej gati 196 milionë dollarësh (rreth 179 milionë euro) këtë vit, vuri në dukje Fischer.

Armëpushimi duhet “të zgjasë sa më gjatë që të jetë e mundur në mënyrë që ne të mund të marrim ndihmën e nevojshme urgjentisht për njerëzit në Gaza”, shtoi ai.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit