Home Bota Google gjobit...

Google gjobitet sërish nga Rusia

6
0

Gjiganti i teknologjisë Google është dënuar nga një gjykatë në Moskë me mbi 40 mijë dollarë, për shkak se ka refuzuar të lokalizojë të dhënat personale të përdoruesve të saj në Rusi.

Rusia synon që t’i detyrojë kompanitë e huaja për të hapur zyra në Rusi për të ruajtur të dhënat e banorëve në territorin rus.

E njëjta gjykatë ka dënuar më herët kompanitë Google, Twitter dhe Telegram, pse nuk kanë fshirë përmbajtje që Moska i konsideron të paligjshme.

Rusia pretendon të frenojë gjigantët perëndimorë të teknologjisë, si dhe të forcojë sovranitetin mirëpo, kritikët besojnë se autoritet janë duke tentuar që të iu mbyllin  gojën disidentëve.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit