Home Bota Gruaja e shef...

Gruaja e shefit të spiunazhit të Ukrainës; Dyshohet se është helmuar nga…

61
0

Gruaja e shefit të spiunazhit të Ukrainës, gjeneral Lejtënant Kyrylo Budanov, po trajtohet në spital për helmim të dyshuar me metale të rënda.

Disa media ukrainase publikuan më parë informacion të ngjashëm se Marianna Budanova ishte sëmurë.

Raportet deri më tani nuk tregojnë se nëse Rusia qëndronte pas sulmit të supozuar.

Gjenerali, i cili drejton Drejtorinë Kryesore të Inteligjencës (DIU) të ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, ka luajtur një rol kyç në planifikimin dhe ndonjëherë në ekzekutimin e operacioneve të mëdha ushtarake kundër forcave ruse, pas pushtimit në shkallë të plotë të Moskës në shkurt 2022.

Budanova ishte dërguar në spital pasi nuk ishte ndjerë mirë për një “periudhë të gjatë kohore”.

Nuk është dhënë asnjë detaj për llojin e metalit të rëndë që dyshohet për helmimin e zonjës Budanova.

Megjithatë, burimet kanë bërë të qartë se substancat “nuk ishin përdorur në asnjë mënyrë në jetën e përditshme ose në operacionet ushtarake”.

Ka shumë të ngjarë të ketë marrë ushqim të helmuar, raportohet, por tani “ndihej më mirë” pas përfundimit të një kursi fillestar të trajtimit.

Zyrtari i lartë i drejtorisë së inteligjencës Andriy Yusov tha për Ukrainska Pravda në fillim të këtij viti se më shumë se 10 tentativa për vrasje ishin bërë kundër gjeneralit Budanov.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit