Home Bota Hapet kufiri ...

Hapet kufiri mes Turqisë dhe Armenisë për të dërguar ndihma

36
0

Një portë kufitare midis Turqisë dhe Armenisë është hapur për herë të parë në 35 vjet për të lejuar ndihmën për viktimat e tërmeteve, raporton i dërguari special i Turqisë për Armeninë, Serdar Kilic.

Kiliç postoi në Twitter foto të kamionëve që kalojnë përmes pikës së kontrollit Alican në anën turke të lumit Aras që ndan të dy vendet sot.

Ankaraja nuk ka pasur lidhje diplomatike apo tregtare me Armeninë që nga vitet 1990.

Ato janë në mosmarrëveshje kryesisht për 1.5 milion njerëz që Armenia thotë se u vranë në 1915 nga Perandoria Osmane, paraardhësi i Turqisë moderne.

Armenia thotë se kjo përbën gjenocid.

Turqia pranon se shumë armenë që jetonin në Perandorinë Osmane u vranë në përleshjet me forcat osmane gjatë Luftës së Parë Botërore, por i kundërshton shifrat dhe mohon se ishte sistematike.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit