Home Bota Histori të rr...

Histori të rralla mbijetese nga rrënojat që kanë lënë tërmetet, dhe në veçanti forca e njeriut

117
0

Tragjedia e madhe që ka përfshirë Turqinë dhe Sirinë nga tërmtet shkatërruese, po tregojnë se forca e njeriut është e madhe. Në ditën e nëntë të tërmetit dhe pas 198 orësh një mrekulli e dyfishtë vjen nga rrënojat në Kahramanmaraş. Mediat turke raportojnë se dy vëllezër janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e një apartamenti në Kahramanmaras.

Bëhet fjalë 17-vjeçarin Muhammet Enes Yeninar dhe 21-vjeçarin e quajtur Baki Yenina Abdulbaki, të cilët shpëtuan nga rrënojat dhe u dërguan me barelë në ambulancë, ndërsa ekipet e shpëtimit përjetuan një gëzim të madh.

Këto histori të rralla mbijetese, tregojnë edhe njëherë tjetër për forcën e njeriut, që në këto raste po del të jetë e fortë dhe jashtë të i pamagjinueshmes.

Numri i të vdekurve nga tërmetet e javës së kaluar në Turqi dhe Siri ka shkuar në 37.000 nga të cilët 31.643 persona janë në Turqi dhe më shumë se 5814 njerëz janë në Siri.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit