Home Bota India akuzohe...

India akuzohet zyrtarisht për dy komplote ndërkombëtare për vrasje

66
0

Kur Kyeministri i Kanadasë akuzoi publikisht qeverinë indiane për përfshirje në vrasjen e një qytetari kanadez, Nju Delhi iu përgjigj me zemërim atij që e quajti sugjerimin “absurd”, pasi marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve u rrëzuan në dysheme.

Më pak se dy muaj më vonë, dhe prokurorët amerikanë kanë ngritur akuza serioze të një natyre të ngjashme, megjithëse përfshin një komplot të prishur, për një ofertë për vrasjen e separatistit Sikh me bazë në SHBA, Gurpatwant Singh Pannun pranverën e kaluar.

Ndryshe nga Kanadaja, prokurorët amerikanë kanë përcaktuar detajet e plota të akuzave në një aktakuzë të pavulosur për një komplot të dyshuar për vrasje me qira dhe kanë akuzuar shtetasin indian Nikhil Gupta, 52 vjeç, në këtë rast.

Akuzat e njëpasnjëshme nga dy anëtarë të aleancës së inteligjencës me pesë sy kanë paraqitur një sfidë të madhe diplomatike për Indinë, me akuzat e Uashingtonit që i japin peshë të shtuar Otavës dhe ngrenë pikëpyetje në lidhje me një fushatë më të madhe për të synuar dhe heshtur liderët separatistë Sikhë jashtë vendit.

Përgjigja e Indisë ndaj akuzave të SHBA-së ka qenë shumë më e nuancuar, duke thënë se i merr seriozisht “inputet” e SHBA-së dhe duke formuar atë që thotë se është një komitet hetimor i nivelit të lartë.

“Për sa i përket çështjes kundër një individi që është paraqitur në një gjykatë amerikane, që dyshohet se e lidh atë me një zyrtar indian, kjo është një çështje shqetësuese”, tha të enjten një zëdhënës i ministrisë së jashtme indiane. “Kjo është gjithashtu në kundërshtim me politikën e qeverisë.”

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit