Home Bota Inteligjenca ...

Inteligjenca Amerikane dhe ajo Izraelite drejtohet në Katar; Qëllimi: Zgjatja e ‘Armëpushimit’

47
0

Inteligjenca amerikane dhe izraelite drejtohen në Katar për të ‘ndërtuar mbi përparimin’ e zgjatjes së armëpushimit

Përditësimet më të fundit treguan se Katari synonte të zgjaste sërish armëpushimin.

Tani kryeministri i saj është takuar me zyrtarë të inteligjencës izraelite dhe amerikane për të “zgjatur përparimin” e bërë nga zgjatja e parë 48-orëshe, i tha Reuters një burim i informuar për vizitën.

Drejtorët e CIA-s dhe Mossad-it të Izraelit janë në kryeqytetin e Katarit, Doha, së bashku me zyrtarët egjiptianë, për të hapur fazën tjetër të një marrëveshjeje të mundshme.

Çdo marrëveshje e re do të varet pjesërisht nga aftësia e Hamasit për të vazhduar lirimin e pengjeve, por Katari ka thënë se nuk mund të vërtetojë se sa prej tyre mbeten në duart e tij përtej 20 të caktuarve që do të lirohen sot dhe nesër.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit