Home Bota Izraeli: Armë...

Izraeli: Armëpushimi u rrëzua pasi Hamasi nuk dha emrat e grave dhe fëmijëve të rrëmbyer

61
0
A man reacts outside a burning collapsed building following Israeli bombardment in Gaza City on October 11, 2023. At least 30 people have been killed and hundreds wounded as Israel pounded the Gaza Strip with hundreds of air strikes overnight, a Hamas government official said on October 11. The Israeli military confirmed it had hit several Hamas targets during the night in the Palestinian enclave. (Photo by MOHAMMED ABED / AFP) (Photo by MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)

Mundësia e zgjatjes së armëpushimit midis Hamasit dhe Izraelit u rrëzua pasi grupi militant nuk dha listën me emrat e grave dhe fëmijëve për t’u liruar, deklaroi ish-ambasadori izraelit në OKB, Danny Danon.

“Ne pamë më shumë se 100 pengje duke u kthyer në familjet e tyre, kryesisht gra dhe fëmijë. Fatkeqësisht, Hamasi zgjodhi të ndalonte këtë lloj marrëveshjeje që kishim me ta. Ata nuk ishin të gatshëm të na dërgonin emrat e grave dhe fëmijëve. Pra, është për të ardhur keq. Ne rifillojmë luftën,”-tha ai për CNN.

Danon tha se Izraeli mund të vazhdojë të angazhohet në negociatat e pengjeve me Hamasin.

“Ne kemi një qeveri dhe qeveria vendosi që ne të mbështesim këtë lloj marrëveshjeje. Dhe meqë ra fjala, ne do të jemi të gatshëm ta zgjasim atë pa asnjë votë të qeverisë. Pra, qeveria donte të vazhdonte. Ishte Hamasi ai që vendosi të mos për të vazhduar”, tha ai.

Danon mohoi detaje në një raport të New York Times që pretendonte se qeveria izraelite kishte dijeni për sulmin e Hamasit një vit përpara se të ndodhte.

“Ne e dinim për qëllimin e Hamasit për të pushtuar Izraelin, por nuk e dinim se kur do të ndodhte, në çfarë cilësie. Kemi kaq shumë kërcënime në Izrael,” tha ai.

Izraeli rifilloi sulmet të premten pasi tha se Hamasi theu armëpushimin shtatë-ditor të rënë dakord fillimisht duke gjuajtur raketa drejt Izraelit. Hamasi pretendoi të enjten se kishte vështirësi në gjetjen e 10 grave dhe fëmijëve pengje për të zgjatur armëpushimin. Hamasi akuzoi Izraelin se “refuzoi të gjitha ofertat” për të zgjatur marrëveshjen, ndërsa Izraeli hodhi poshtë akuzat.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit