Home Bota Kafshoi disa ...

Kafshoi disa anëtarë të stafit, qenin e Bidenit e dëbojnë nga Shtëpia e Bardhë

14
0

Qeni kafshoi disa anëtarë të stafit të Shtëpisë së Bardhë dhe Shërbimit Sekret. Mjedisi “stresues” i Shtëpisë së Bardhë – një arsye e incidenteve të kafshimeve.

CNN raportoi se qeni i dashur i familjes Biden, Commander, kishte kafshuar më shumë se 11 agjentë të Shërbimit Sekret dhe stafin e Shtëpisë së Bardhë. Një qen tjetër ishte dërguar më parë të jetonte me miqtë e familjes, për incidente të ngjashme.

Presidenti i SHBA Joe Biden me një qen gjerman stani i ulur në shkallët e Kopshtit të Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë

Qeni i përkëdhelur i presidentit amerikan Joe Biden është dëbuar nga Shtëpia e Bardhë, njoftoi një zëdhënës të mërkurën.

Qenin e larguan pasi ai kafshoi disa anëtarë të stafit të Shtëpisë së Bardhë dhe Shërbimit Sekret.

Çifti Biden e ka dërguar qenin gjerman dyvjeçar të stanit, të quajtur “Komandant”, në një vend të panjohur, ndërsa Shtëpia e Bardhë studion “hapat e ardhshëm” që do të ndërmarrë.

Çfarë dimë tjetër për incidentet e kafshimit të Shtëpisë së Bardhë?

Shërbimi Sekret deklaroi se „Komandanti” kishte kafshuar 11 agjentë të tij. CNN raportoi se numri i personelit qeveritar të kafshuar nga qeni ishte më i lartë.

“Presidenti dhe Zonja e Parë kujdesen thellësisht për sigurinë e atyre që punojnë në Shtëpinë e Bardhë dhe të atyre që i mbrojnë çdo ditë”, tha Elizabeth Alexander, drejtoreshë e komunikimit për gruan e Biden-it, Jill.

“Ata mbeten mirënjohës për durimin dhe mbështetjen e Shërbimit Sekret Amerikan dhe të të gjithë të përfshirëve, teksa vazhdojnë të kërkojnë zgjidhje”, shtoi ajo

“Komandanti” nuk është aktualisht në kampusin e Shtëpisë së Bardhë ndërsa hapat e ardhshëm janë duke u vlerësuar,” shtoi ajo, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Deklarata erdhi disa orë pasi sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre u pyet nga gazetarët gjatë një konference ditore në lidhje me pretendimet se „Komandanti” kishte kafshuar së fundmi një punonjës të Shtëpisë së Bardhë.

Në përgjigje, zyra e Zonjës së Parë tha se kopshtari kryesor i Shtëpisë së Bardhë po luante me qenin dhe se atij nuk i qe çarë lëkura në një incident kafshimi që u fotografua nga një turist.

Qeni u pa për herë të fundit në Shtëpinë e Bardhë më 30 shtator.

Kjo është kafsha e dytë e Presidentit Biden që e largojnë nga Shtëpia e Bardhë për shkak të sjelljes, pasi qenin gjerman të stanit „Major” e dërguan të jetonte me miqtë e familjes në shtetin e Delaware-s, në verilindje të vendit.

Bidenët kanë përmendur më parë mjedisin “stresues” të Shtëpisë së Bardhë si arsyen e incidenteve të kafshimeve. DW

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit