Home Bota Kancelari aus...

Kancelari austriak: Maqedonia e Veriut ndryshoi dhe emrin për BE-në! Është detyrimi ynë që të nisë procesi i anëtarësimit

250
0

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer ka deklaruar gjatë një forumi se Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka për nisjen e negociatave me BE-në, madje duke ndryshuar edhe emrin.

Sipas tij, është detyrimi i vendeve anëtare të BE-së që të garantojnë nisjen e këtij procesi.

“Ne e njohim këtë rrugëtim. Ndryshimi jonë është se ne jemi në BE dhe ju jo. Duhet angazhim jo vetëm nga Austria por edhe nga të tjerë. Na duhen forume dhe shkëmbime rajonale. Na duhen konferenca si ajo dy ditë më parë. Nuk ishte ndonjë efekt uau për krerët e BE-së. Sot Edi është këtu por dje ishte kryeministri i Shqipërisë që ishte zë akuze në emër të Ballkanit Perëndimor. Erdhi si befasi për ata që janë larg këtij rajoni. Na duhet të përballemi me faktin se interest janë të larmishme. Kur ke aleatë që janë Kroacia, Hungaria e Sllovenia dhe nëse it hemi Këshillit që nëse i japim Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit.

Kryeministri bullgar po Lufton për ekzistencën politike. Pavarësisht këtyre situatave të vështira, dje pati një zgjidhje të mirë për demokracinë. Është e rëndësishme që rajoni të bashkëpunojë. Duhet të angazhohen. Maqedonia e Veriut ka të drejtën të shqyrtojë që nëse ajo që u votua në parlamentin bullgar, të jetë në rregull. Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka të mundur për këtë process. Është detyrimi ynë që të sigurohemi që ky proces të nisë një herë e mirë. Është Bosnje Hercegovina. Vendi ka nevojë për vëmendje të plotë. Ka shumë hapa që duhen hedhur. Tensionet etnike po ngrihen në vend që të ulen. Ka progres, ndihet ndjeshëm” – tha kancelari austriak.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit