Home Bota Kandidati kry...

Kandidati kryesor për të fituar zgjedhjet në Gjermani, Scholz: Qytetarët votuan mua kancelar!

302
0
German Finance Minister, Vice-Chancellor and the Social Democrats (SPD) candidate for Chancellor Olaf Scholz waves at the Social Democrats (SPD) headquarters after the estimates were broadcast on TV, in Berlin on September 26, 2021 after the German general elections. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)

Kreu i partisë socialdemokrate në Gjermani, Olaf Scholz, është shfaqur optimist për rezultatet paraprake në zgjedhje. Ai shprehet i bindur se qytetarët kanë bërë zgjedhjen për ta parë atë si kancelar të vendit.

“Do të jetë një natë e gjatë zgjedhore, kjo është e sigurt. Por kjo është e sigurt: shumë qytetarë kanë votuar për SPD sepse duan që të ketë një ndryshim në qeveri dhe gjithashtu sepse duan që kancelari tjetër të quhet Olaf Scholz”, u shpreh Olaf Scholz.

Sipas tij, rezultatet paraprake nga exit-pollet, tregojnë se votuesit e duan atë si kancelar të ardhshëm, por gjithsesi numërimi i votave do ta tregojë dhe fituesin.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit