Home Bota Katari konfir...

Katari konfirmon se negociatat e rinovimit të armëpushimit janë në vazhdim

28
0
Qatar's Prime Minister and Foreign Minister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani makes statements to the media with U.S. Secretary of State Antony Blinken in Doha, Qatar, Friday Oct. 13, 2023. (AP Photo/Jacquelyn Martin, Pool)

Qeveria e Katarit ka konfirmuar se bisedimet midis Hamasit dhe Izraelit për të rifilluar armëpushimin janë duke vazhduar.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Katarit shpreh “keqardhje të thellë për rifillimin e agresionit izraelit kundër Rripit të Gazës”.

Ai shton se Katari është i përkushtuar të “vazhdojë përpjekjet që çuan në pauzë humanitare” së bashku me partnerët e tij në ndërmjetësimin midis Hamasit dhe Izraelit.

Por në deklaratë thuhet gjithashtu se rifillimi i bombardimeve në Gaza pas përfundimit të armëpushimit “ndërlikon përpjekjet e ndërmjetësimit dhe përkeqëson katastrofën humanitare”.

Katari udhëhoqi përpjekjet ndërmjetësuese për të siguruar dhe zgjatur marrëveshjen njëjavore të shkëmbimit të pengjeve, e cila përfundoi këtë mëngjes.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit