Home Bota Këshilli i Si...

Këshilli i Sigurimit, Vuçiç dhe përfaqësuesi rus ankohen për 4 gratë që shoqërojnë Osmanin në OKB

258
0

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe përfaqësuesi i Përhershëm rus në Këshillin e Sigurimit në OKB janë ankuar.

Ata janë kundër pranisë së grave të mbijetuara të luftës në Kosovë që presidentja Vjosa Osmani i mori si pjesë e delegacionit të Kosovës. Fjala është për Elhame Muqollin, Vasfije Krasniqi-Goodmanin, Shyhrete Tahiri-Sylejmanin dhe Fahrije Hotin.

Përfaqësuesi rus Vasily Nebenzya ka thënë se gratë nga Kosova edhe nëse janë lejuar të hyjnë ati duhet të ishin ulur më larg. “Kjo është shkelje e procedurës pavarësisht kush e ka bërë”, ka thënë Nebenzya. Ndaj kësaj ka reaguar Osmani duke thënë se Hoti, Krasniqi, Muçolli edhe Tairi kanë shkuar aty si pjesë e kabinetit të saj.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit