Home Bota Kryeministria...

Kryeministria sllovake: Fico po lufton për jetën

227
0

Stafi i kryeministrit svollak, Robert Fico bëjnë me dije se ai u qëllua disa herë dhe është aktualisht në një gjendje të rrezikshme për jetën.

Ata thanë se ai po transportohej në Banksa Bystrica pasi kishte nevojë për një operacion urgjent. ”Orët e ardhshme do të jenë kritike”, thuhet në mesazh.

Ai drejton partinë populiste të krahut të majtë Smer-SSD. Ai u rikthye në pushtet pas premtimeve për të ndërprerë ndihmën ushtarake ndaj Ukrainës, por njëkohësisht mohoi të ishte pro-rus.

Fico u detyrua të jepte dorëheqjen si kryeministër pas vrasjes së gazetarit investigativ Jan Kuciak në 2018.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit