Home Bota Lufta ”...

Lufta ”kris” traditën, Eurovision 2023 nuk do mbahet në Ukrainë por në…

206
0

Ukraina nuk do të jetë në gjendje të presë ”Eurovision Song Contest” në vitin 2023, përpos dëshirës së madhe nga ana e tyre, por lufta ka lënë pasoja të forta. Nuk është hera e parë që tradita thyhet.

Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), ka zbuluar se tani po fillon diskutimet me BBC, që Britania të presë festivalin europian në emër të Ukrainës. Britania e përfaqësuar nga këngëtari Sam Ryder u rendit në vendin e dytë në festivalin që u mbajt në Toriono të Italisë, ndaj dhe ky vend shihet si i duhuri për të mbajtur festivalin vitin e ardhshëm

Pesidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha pas fitores së grupit ”Kalush Orchestra”, se ”Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën! Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin! Për herë të tretë në historinë e saj. Dhe besoj, jo për herë të fundit”.

EBU-ja po ashtu tha se fitorja e Ukrainës do të reflektohet në shfaqjet e vitit të ardhshëm, paçka se ku do të organizohet ngjarja.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit