Home Bota Lufta në Ukra...

Lufta në Ukrainë, Zelenski: Duhet të përforcojmë linjat e frontit

34
0

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se mbrojtja duhet të forcohet shpejt përgjatë vijës së frontit, pas takimit me komandantët në disa nga pikat kryesore të presionit në jug dhe lindje.

“Në të gjithë sektorët kryesorë ku nevojitet përforcim, ne duhet të përshpejtojmë ndërtimin e strukturave,” tha ai në fjalimin e tij të natës.

Forcat ruse po përpiqen të rrethojnë qytetin lindor të Avdiivka.

Dhe ata po synojnë rajonet jugore të Kherson dhe Zaporizhzhia.

Gjatë natës, forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin rrëzuar 18 nga 25 dronë rusë dhe një nga dy raketat e lundrimit.

Me temperaturat që bien nën zero dhe Ukrainën e mbuluar me borë, Presidenti Zelensky ka thënë se “dimri në tërësi është një fazë e re e luftës”.

Udhëheqësi ukrainas tha se “vëmendja maksimale” do t’i kushtohet qyteteve lindore që vihen nën zjarr në rajonin e Donetsk, si dhe një linjë kryesore mbrojtëse në veri-lindje midis Kupyansk dhe Lyman.

Ai përfshiu gjithashtu rajonin rreth kryeqytetit Kiev ku do të forcoheshin fortifikimet.

Theksi i Presidentit Zelensky në forcimin e linjave mbrojtëse mund t’i japë peshë frikës së një konflikti gjithnjë e më të “ngrirë”, pavarësisht nga disa luftime të ashpra të vazhdueshme.

Kundërofensiva e Ukrainës që nga vera është parë gjerësisht se ka dështuar në arritjen e shpejtë të fitimeve të shpresuara.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit