Home Bota Lufthansa anu...

Lufthansa anulon thuajse të gjitha fluturimet në Gjermani prej grevës të mërkurën

59
0

Përpara një greve të planifikuar për të mërkurën, Lufthansa njoftoi se po anulonte fluturimet në aeroportet e Frankfurtit dhe Mynihut. Këto dy qytete janë qendra të transportuesit gjerman.

Linja ajrore gjermane Lufthansa njoftoi të martën se po anulonte pothuajse të gjitha fluturimet e saj nga qendrat e saj në Frankfurt dhe Mynih për shkak të një greve të planifikuar nga stafi tokësor të mërkurën.

Kompania tha gjithashtu se fluturimet do të anulohen të martën, si dhe më vonë gjatë javës, pasi efektet e grevës njëditore do të preken.

Në total, janë anuluar më shumë se 1.000 fluturime dhe janë prekur rreth 134.000 pasagjerë

Cilat janë arsyet e grevës?

Sindikata Verdi u ka bërë thirrje rreth 20.000 punonjësve që përbëjnë stafin tokësor të Lufthansa-s për të hyrë në grevë për të ushtruar presion mbi menaxhmentin në kontekstin e negociatave të vazhdueshme për pagat.

Michael Niggemann, kreu i burimeve njerëzore në Lufthansa, kritikoi thirrjen për grevë, duke thënë se ishte një “përshkallëzim i hershëm pas vetëm dy ditësh negociata në atë që deri tani ka qenë një raund i negociatave kolektive konstruktive”.

Ai shtoi se greva do të “prekte veçanërisht pasagjerët gjatë sezonit të pikut të udhëtimit”, por shtoi se “ajo i ngarkon punonjësit tanë në një fazë tashmë të vështirë të trafikut ajror”.

Cilat aeroporte të tjera do të preken nga greva?

Lufthansa tha se qendrat e saj kryesore në Frankfurt dhe Mynih nuk do të jenë aeroportet e vetme të prekura nga greva. Linja ajrore gjithashtu pret që pasoja të ndjehen në aeroportet në Berlin, Bremen, Këln, Dyseldorf, Hamburg, Hanover dhe Shtutgart.

Çfarë duhet të bëjnë pasagjerët?

Linja ajrore ka këshilluar pasagjerët që të mos shkojnë në aeroport nëse nuk kanë rezervuar përsëri, sepse do të ketë “pak ose aspak” sportele shërbimi në dispozicion.

Lufthansa ka këshilluar gjithashtu pasagjerët që të mos udhëtojnë drejt qendrave gjermane pa një fluturim vazhdues, sepse do të duhen orë apo edhe ditë që për ata pasagjerë të rezervohen fluturime të tjera.DW

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit