Home Bota Konflikti Izr...

Konflikti Izrael-Gaza / Kërkohet ndryshimi i tekstit të këngës “Shiu i tetorit”, si kusht i pjesëmarrjes së Izraelit në Eurovision 2024

122
0

Lufta Izrael-Gaza ka pak gjasë që të mos preki lirinë shprehëse të artit. Nga njëra anë shtete të ndryshme kanë kërkuar, ashtu si për përjashtimin e Rusisë, që pas luftës në Ukrainë, edhe për Izaelin t’i refuzohet pjesëmarrja. Megjithatë duket se është negociuar për një zgjidhje të mesme, ndryshimin e tekstit të këngës me të cilën Eden Golan është zgjedhur për të përfaqësuar Izraelin në Eurovision Song Contest..

Transmetuesi publik izraelit ka kërkuar ndryshime në tekstin e një kënge të paraqitur për konkursin e këtij viti në Eurovizion, njofton BBC.

Organizatorët e ndaluan atë javën e kaluar për shkeljen e rregullave mbi neutralitetin politik.

Transmetuesi izraelit Kan ishte zotuar të mos ndryshonte tekstin e “Shiut të tetorit” – një referencë e dukshme që denoncon sulmit e Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor. Kënga u kushtohet më shumë se 130 pengjeve izraelitë që mbahen ende në Gaza.

Por presidenti i izraelit, Isaac Herzog bëri thirrje për “rregullime të nevojshme” për të siguruar që Izraeli të mund të hyjë në shfaqje.

Izraeli ka fituar katër herë më parë Eurovision Song Contest. Ngjarja e këtij viti do të mbahet në Suedi – i cili fitoi përmbajtjen e vitit të kaluar – në maj.

Kan është në procesin e zgjedhjes së hyrjes së tij, me October Rain kryesues dhe Dance Forever në vendin e dytë.

Si po ndikon lufta Izrael-Gaza në jetën kulturore

Izraeli zgjedh aktin e Eurovizionit mes thirrjeve për bojkot

Në një deklaratë të dielën, Kan tha se kishte kontaktuar me tekstshkruesit e të dy këngëve dhe u kishte kërkuar atyre që “të ripërshtatnin tekstet, duke ruajtur lirinë e tyre artistike”.

Presidenti Herzog, shtoi ai, kishte “theksuar se pikërisht në një kohë kur ata që na urrejnë po kërkojnë të shtypin dhe bojkotojnë Shtetin e Izraelit”, vendi “duhet të ngrejë zërin” në forumet ndërkombëtare.

Muajin e kaluar, kur Unioni Evropian i Transmetuesve tha se po vlerësonte tekstin, Kan tha se “nuk kishte ndërmend ta zëvendësonte këngën”.

Hyrja e Izraelit, që do të performohet nga këngëtari 20-vjeçar Eden Golan, do të konfirmohet të dielën e ardhshme.

Tekstet origjinale të Tetorit Rain – të shkruara në anglisht – u publikuan në faqen e internetit të Kan muajin e kaluar .

Ato përfshijnë rreshtat “Ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre” dhe “Kush ju tha djem mos qani/ Orë e orë/ Dhe lule/ Jeta nuk është lojë për frikacakët”.

Referenca për lulet ishte domethënëse, sipas gazetës Israel Hayom, pasi shpesh tregon vdekjet e luftës.

Në vitet e mëparshme EBU ka detyruar përfaqësuesit kombëtarë të ndryshojnë tekstet e tyre.

Në vitin 2009, Gjeorgjia u tërhoq nga ngjarja pasi hyrja e saj e propozuar – Ne nuk duam të futemi – u refuzua për referenca të dukshme ndaj presidentit rus.

Më vete, muzikantë nga vende të tjera të Eurovizionit kanë bërë thirrje që Izraeli të pezullohet për shkak të luftës në Gaza.

Këto përfshijnë artistë në Islandë, Finlandë, Norvegji, Danimarkë dhe Suedi, me disa që theksojnë se Rusia është skualifikuar që nga pushtimi i saj në Ukrainë dy vjet më parë.

Deri më tani, organizatorët e Eurovizionit i kanë rezistuar këtyre thirrjeve, duke argumentuar se situatat në Ukrainë dhe Gaza janë të ndryshme.

BBC

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit