Home Bota Mijëra banorë...

Mijëra banorë të Gazës në uri, Amerika shpërndan 38.000 vakte nga ajri

24
0

Avionë amerikanë, me ndihma, kanë kaluar mbi Gaza, duke hedhur nga ajri, pakot e ndihmave për banorët. 38 mijë pako ushqimore u lëshuan me parashuta nga 3 avionë ushtarakë, në bashkëpunim me forcat ajrore jordaneze, siç shpjegoi më vonë Qendra e Komandës Amerikane.

Përplasjet nisën edhe në Gaza, kur qindra vetë u hodhën me nxitim mbi pakot me ndihma, kush e kush të marrë sa më shumë.

Zyrtarët amerikanë thanë se kjo ishte vetëm ndihma e parë, e një liste të gjatë të njoftuar prej të premtes nga Presidenti Joe Biden. Ai premtoi se do të nxitojë të dërgojë ndihma humanitare në Gaza, sidomos pas vdekjes së më shumë se 100 personave, që tentuan të përfitojnë ndihmat nga konvoji të enjten.

Vende të tjera përfshirë Britaninë, Francën, Egjiptin dhe Jordaninë kanë lëshuar më herët ndihma nga ajri për në qytetin e Gazas por kjo ishte e para ndihmë që erdhi nga Amerika. Agjencitë e ndihmave thanë se kjo mënyrë e ndërhyrjes nga ajri, është e pamjaftueshme, e shpenzueshme dhe shumë komplekse.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit