Home Bota Mijëra vetë n...

Mijëra vetë në rrugë në festivalin e Muzikës në Francë, trazira dhe përplasje

9
0

Pa maska ​​dhe shtetrrethim, mijëra francezë dolën në rrugë në Festivalin e Muzikës, pa respektuar distancën dhe masat e sigurisë shëndetësore. Në Nantes, në perëndim të vendit, kishte përplasje, në Paris policia ndërhyri në pika të ndryshme të qendrës dhe përgjatë Senës për të shpërndarë tubimet e mijëra të rinjve.

Në kryeqytet, policia ndërhyri disa herë për të shpërndarë turmën, ndërsa brigjet e Senës ishin të mbushur me mijëra njerëz në festë. Rregulli i mos mbledhjes së më shumë se 10 personave u injorua plotësisht.

Në Nantes, partia degjeneroi pothuajse menjëherë, me përplasje midis agjentëve dhe demonstruesve që protestuan për vdekjen e një të riu në 2019, që ra në Loire gjatë një ndërhyrjeje policore. Policia përdori gaz lotsjellës, dëmtime serioze u gjetën në rrugët e qendrës. Në Annecy, në jug, media lokale foli për “skena trazirash” në qytet.

Në disa qendra në veri të vendit, si Rennes, dhe në qendër (Tours), Festivali i Muzikës u anulua për shkak të stuhive.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit