Home Bota Muaji i shenj...

Muaji i shenjtë i Ramazanit bën bashkë Izraelin dhe Palestinën. Palët marrëveshje për të ulur tensionet

41
0

Izraeli dhe palestinezët kanë rënë dakord për uljen e tensioneve dhe prandalimin e dhunës me që ka shkaktuar shumë viktima nga të dyja palët.

Delegacionet palestineze dhe izraelite u takuan në Jordani të dielën në një përpjekje për të ulur tensionet përpara muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili fillon më 22 mars. Në një deklaratë të përbashkët, Izraeli ra dakord të ndalojë miratimet e reja të vendbanimeve në Bregun Perëndimor të pushtuar për katër deri në gjashtë muaj.

Përfaqësuesit ranë dakord të punojnë drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme dhe të takohen përsëri muajin e ardhshëm në Sharm el-Sheikh të Egjiptit.

Egjipti, Jordania dhe Shtetet e Bashkuara, delegatët e të cilëve gjithashtu iu bashkuan takimit, thanë se e konsiderojnë marrëveshjen progres pozitiv drejt riaktivizimit dhe thellimit të lidhjeve midis Izraelit dhe palestinezëve.

Jake Sullivan, këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përshëndeti angazhimet e marra nga të dyja palët.

“Ne e kuptojmë se ky takim ishte një pikënisje dhe se ka shumë punë për të bërë gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm për të ndërtuar një të qëndrueshme dhe të begatë. e ardhmja për izraelitët dhe palestinezët njësoj”,- u shpreh ai.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit