Home Bota Nicolas Sarko...

Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për një tjetër akuzë

77
0

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy u shpall fajtor për financim ilegal të fushatës për rizgjedhjen e tij në vitin 2012. Vendimi u dha sot nga një gjykatë në Paris.

Ky ishte vendimi i dytë që e shpall ish-presidentin fajtor këtë vit, i cili udhëhoqi Francën nga 2007 në 2012 dhe ruan ndikimin midis konservatorëve pavarësisht se ka rënë për problemet e tij ligjore.

Gjykata nuk ka thënë ende se çfarë dënimi do të marrë. Prokurorët kërkojnë dënim me një vit burg, gjysma e tij me kusht, për ish-presidentin 66-vjeçar. Ai në çdo rast nuk ka gjasa të shkojë në burg menjëherë pasi pritet të apelojë dënimin.

Sarkozy u shpall fajtor në një gjykim të veçantë në mars të këtij viti për përpjekjen për të korruptuar një gjykatës dhe për të shitur ndikimin në mënyrë që të merrte informacion konfidencial në një hetim gjyqësor. Ai gjithashtu mohoi çdo akuzë.

Ish-presidenti u dënua me tre vjet burg në atë gjyq, dy prej të cilëve u pezulluan, por në fakt nuk ka kaluar ende kohë në burg, ndërsa pritet ta apelojë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit