Home Bota Njeriu me çip...

Njeriu me çipin e Elon Musk në tru mund të komandojë një mouse pa e prekur fare

179
0

Çipi në trurin e njeriut mund të komandojë një mouse pa prekura, vetëm duke menduar.

Kështu deklaron Elon Musk pas provave që janë bërë me pacientin e parë ku është vendosur çipi i neutralink.

Pas ndërhyrjes kirurgjikale në try, për të vendosur çipin, pacienti e ka marrë veten dhe po shërohet.

“Përparimi është i mirë. Pacienti duket se ka është shëruar plotësisht, pa asnjë efekt negativ,” tha Musk.

“Pacienti është në gjendje të lëvizë mausin rreth ekranit vetëm duke menduar.”

Çipi i trurit u implantua me sukses muajin e kaluar pasi kompania mori miratimin nga FDA.

Qëllimi i çipit të trurit është që të lejojë përdoruesit me aftësi të kufizuara si Stephen Hawking të komunikojnë më shpejt. Ai gjithashtu tha se do të jetë në gjendje të trajtojë obezitetin, autizmin, depresionin dhe skizofreninë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit