Home Bota OBSH-ja përsh...

OBSH-ja përshkruan spitalet e Gazës si “një film horror”

17
0
Medics look at the damages in the smoke-filled wards inside Al Shifa hospital following an Israeli raid, amid the ongoing conflict between Israel and the Palestinian group Hamas, in Gaza City, Gaza November 15, 2023. Gaza Ministry Of Health/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY

Rifillimi i luftimeve në Gaza është ajo që i frikësoheshin më shumë agjencive të ndihmës së OKB-së. Këtë të premte, një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Gaza i përshkroi skenat në spitalet e Gazës si “si një film horror”, edhe para se bombardimet të rifillonin.

Në spitalin al-Ahli në qytetin e Gazës, të cilin OBSH e vizitoi gjatë armëpushimit një-javor, ekipi raportoi pacientë me “lëndimet më të tmerrshme” të shtrirë në dysheme “me gj*ak”, ndërsa trupat e atyre që ishin vrarë ishin rreshtuar në pjesën e jashtëme të parkingut.

OBSH shpresonte të koordinonte ekipet mjekësore të urgjencës për të mbështetur spitalet e pakta të Gazës që janë ende duke funksionuar, por thotë se kjo tani nuk ka gjasa.

Ndërkohë Unicef ​​thotë se ndihmat që ishin dorëzuar gjatë javës së kaluar kanë qenë jetike, por jo pothuajse të mjaftueshme.

Punonjësit e ndihmës së OKB-së në Gaza kanë shumë përvojë dhe nuk do të shohin konflikt për herë të parë. Ajo që bie në sy është tronditja e vërtetë që ata po shprehin tani për atë që po shohin.

Zëdhënësi i UNICEF-it, James Elder, (duke folur nga Gaza me korrespondentët e OKB-së në Gjenevë) tha se kur bombardimet filluan përsëri këtë mëngjes, ai “në një çast pa frikën e rikthimit dhe tërheqjen e fëmijërisë”.

Unicef ​​ka bërë thirrje sërish për një armëpushim të qëndrueshëm, duke paralajmëruar se “mosveprimi në thelb është një miratim për vrasjen e fëmijëve”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit