Home Bota OBSH në panik...

OBSH në panik për një virus të ri! Kina: “Nuk ka ndonjë patogjen të pazakontë”

153
0

Kina thotë se nuk ka ‘patogjenë të pazakontë ose të rinj’ pasi OBSH pyeti për shpërthime të frymëmarrjes

Shtimi i rasteve të pneuomonisë dhe gripit në Pekin, ka vendosur në alarm autoritetet e OBSH-së nga frika e përhapjes së një virusi të ri. Megjithëse OBSH i kishte kërkuar një rritje të vigjilencës si dhe monitorim nga afër të situatës autoriteteve të shëndetësisë në Pekin, këta të fundit ja kanë atribuar gjithçka heqjes së masave post-Covid 19.

Megjithatë, ajo u bëri thirrje banorëve në Kinë që të marrin masa paraprake, si vaksinimi dhe mbajtja e maskave.

Në një deklaratë të mërkurën, OBSH tha se i kërkoi Kinës më shumë informacion mbi raportet në media dhe nga ProMed – një sistem global i mbikëqyrjes së shpërthimit – të “grupeve të pneumonisë së padiagnostikuar te fëmijët në Kinën veriore”.

Pneumonia është një term i përgjithshëm mjekësor që përdoret për të përshkruar një infeksion dhe inflamacion të mushkërive. Mund të shkaktohet nga shumë viruse, baktere të ndryshme.

Pas kërkesës së OBSH-së, agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua botoi një artikull që citonte zyrtarë të Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës (NHC) të thoshin se ata po i kushtonin vëmendje diagnostikimit dhe kujdesit të fëmijëve me sëmundje të frymëmarrjes.

Më vonë të enjten, OBSH tha në një deklaratë se Kina nuk ka zbuluar ndonjë “patogjen të pazakontë ose të ri” dhe se rritja e sëmundjeve të frymëmarrjes që përhapen në veri të vendit ishte për shkak të “patogjenëve të shumtë të njohur”.

OBSH tha se “po monitoron nga afër situatën dhe është në kontakt të ngushtë me autoritetet kombëtare në Kinë”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit