Home Bota Papa Françesk...

Papa Françesku ‘i sëmurë’- nuk mundi të lexonte fjalimin në Vatikan

40
0

Papa i kërkoi një ndihmësi që të lexonte fjalimin e tij për të në audiencën e tij javore në Vatikan të mërkurën, me 86-vjeçarin “jo mjaftueshëm mirë”.

Papa Françesku, i cili të martën anuloi një udhëtim tre-ditor për COP28 në Dubai të planifikuar për fundjavën, u kollit afër fundit të audiencës një orëshe me publikun ndërsa bëri disa komente përfundimtare.

Më pas ai u ngrit nga karrigia e tij në auditorin e Vatikanit për të dhënë bekimin e tij dhe me një zë mezi mbi një pëshpëritje tha “meqë nuk jam mirë” leximi i tij nuk do të dukej “bukur”.

Papa më pas ia dorëzoi fjalimin e tij të shtypur ndihmësit – por ai foli në fund të audiencës për të shprehur mbështetjen për armëpushimin midis Izraelit dhe Hamasit.

Ai shtoi se shpreson që “të gjithë pengjet të lirohen dhe të sigurohet qasja e nevojshme për të lejuar ndihmën humanitare” për të arritur në Gaza.

“Atyre u mungon buka, uji, njerëzit po vuajnë”, tha Papa Françesku.

Mjekët i kishin kërkuar Papës – të cilit i është hequr një pjesë e njërës mushkëri si i ri dhe ka një inflamacion të mushkërive që shkakton probleme me frymëmarrjen – të anulojë udhëtimin e tij në COP28.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit