Home Bota Papa jep mesa...

Papa jep mesazhin pas takimit me Orban: Antisemitizmi ende i fshehur në Europë

95
0

Pas 1996, kjo është vizita e parë e një Pape në Hungari. Papa Françesku u takua në Budapest me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban.

Papa Françesku tha se kërcënimi i antisemitizmit është “ende i fshehur” në Europë, gjatë një udhëtimi të shkurtër në Hungari, ku foli pasi takoi kryeministrin populist dhe anti-emigrant, me të cilin ka dallime të mëdha në çështjen e refugjatëve.

Vatikani tha se takimi është mbajtur në një atmosferë “të përzemërt” dhe zgjati 40 minuta.

“Në mesin e shumë tema është diskutuar edhe për rolin e kishës në shtet, për zotimet për të mbrojtur mjedisin, për të mbrojtur dhe promovuar familjen”, tha Vatikani përmes një deklarate.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit