Home Bota Parlamenti mo...

Parlamenti moldav voton qeverinë e re, Recean: Do ndjekim një kurs drejt anëtarësimit në BE

74
0

Parlamenti i Moldavisë miratoi këtë të enjte qeverinë pro-perëndimore të udhëhequr nga kryeministri Dorin Recean, i cili u zotua gjatë fjalës së tij të parë në krye të ekzekutivit se do të bëjë të gjitha përpjekjet për ringjallur ekonominë e vendit dhe të ndjekë një kurs drejt anëtarësimit në Bashkimit Evropian.

Presidentja Maia Sandu emëroi 48-vjeçarin Recean për të zëvendësuar Natalia Gavrilita, e cila dha dorëheqjen pas 18 muajve në pushtet, që u shoqëruan me trazira ekonomike dhe ndërhyrje nga Rusia.

Dikur pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik, Moldavia ka 2.5 milionë banorë dhe kufizohet me Ukrainën dhe Rumaninë, gjithashtu ajo është kandidate për anëtarësim në BE.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit