Home Bota Pas përmbytje...

Pas përmbytjeve Gjermania përballet me një problem më të madh, Merkel thirrje qytetarëve: Vaksinohuni

7
0

Pas përmbytjeve,Gjermania përballet me rritje të infektimeve, Merkel thirrje qytetarëve: Është shumë shqetësuese, do të kemi dyfishim të rasteve

Kancelarja gjermane Angela Merkel  sot u shfaq e shqetësuar për rritjen e rasteve të reja me Covid-19 në Gjermani, kryesisht për shkak të përhapjes së llojit delta, duke u kërkuar qytetarëve të vaksinohen.

“Ne kemi një rritje eksponenciale  në numrin e rasteve të reja të koronavirusit dhe unë e shoh këtë dinamike shqetësuese”,- tha kancelarja në një konferencë shtypi në Berlin.

“Ne duhet të supozojmë se në më pak se dy javë do të kemi një dyfishim të numrit të rasteve të reja,” tha ajo.

Nga mesi i korrikut, numri i rasteve të reja Covid-19 çdo ditë ka mesatarisht mbi 1,000. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,890 raste, siç u njoftua nga Instituti Robert Koch sot.

Përballë përhapjes së llojit më ngjitës dhe ngjitës Delta që tani është lloji dominues në Gjermani dhe pjesën më të madhe të Evropës, Merkel tha se vaksinimi është më i rëndësishëm se kurrë.

“Çdo vaksinim ka rëndësi. Çdo vaksinim është një hap, një hap i vogël, drejt kthimit në normalitet për të gjithë. Sa më shumë që vaksinohemi, aq më shumë bëhemi përsëri të lirë. Jo vetëm si qytetarë individualë por edhe si një komunitet”- shpjegoi Merkel.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit