Home Bota Polonia paral...

Polonia paralajmëron NATO-n! Tre vjet për t’u përgatitur për sulmin nga Rusia

68
0

Frika e re nga përshkallëzimi rus në të gjithë Evropën janë shfaqur pasi një institut gjerman tha se vendet perëndimore duhet të përgatiten për një sulm të drejtpërdrejtë nga Rusia.

Në një deklaratë të Këshillit Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë shkroi: “Me ambiciet e saj perandorake, Rusia përfaqëson kërcënimin më të madh dhe më urgjent për vendet e NATO-s.

“Pasi të kenë përfunduar luftimet intensive në Ukrainë, regjimit në Moskë mund t’i duhen gjashtë deri në dhjetë vjet për të rindërtuar forcat e tij të armatosura.

“Brenda atij afati kohor, Gjermania dhe NATO duhet t’u mundësojnë forcave të tyre të armatosura të pengojnë dhe, nëse është e nevojshme, të luftojnë kundër Rusisë. Vetëm atëherë ata do të jenë në gjendje të zvogëlojnë rrezikun e shpërthimit të një lufte tjetër në Evropë.”

Por, kreu i agjencisë së sigurisë kombëtare të Polonisë vlerësoi se Rusia mund të sulmojë vendet e NATO-s brenda tre viteve në një intervistë me Nasz Dziennik.

Jacek Siewiera sugjeroi se një sulm mund të vinte nga krahu lindor i NATO-s, i cili përfshin vende të tilla si Polonia, Estonia, Rumania dhe Lituania. Ai vlerësoi se ata kishin tre vjet për t’u përgatitur për një përballje.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit