Home Bota Presidenti kë...

Presidenti kërcënon qytetarët: Ju zgjidhni, vaksinohuni ose unë do t’ju burgos

7
0

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, kërcënoi se do t’i burgosë njerëzit, që nuk pranojnë të vaksinohen kundër koronavirusit, ndërsa Filipinet luftojnë me një nga shpërthimet më të këqija të Azisë, me mbi 1.3 milion raste dhe më shumë se 23,000 vdekje.

“Ju zgjidhni, vaksinoni ose unë do t’ju burgos,” tha Duterte në një fjalim televiziv të hënën pas raporteve të pjesëmarrjes së ulët në disa vende të vaksinimit në kryeqytetin Manila.

Komentet e tij bien në kundërshtim me ato të zyrtarëve shëndetësorë, të cilët i kanë inkurajuar qytetarët që të vaksinohen, por kanë thënë se imunizimi është çështje vullneti.

“Mos më keqkuptoni, ka një krizë në këtë vend,” tha Duterte.

“Unë jam thjesht i irrituar nga Filipinasit që nuk i kushtojnë vëmendje qeverisë.”

Deri më 20 qershor, autoritetet e Filipineve kanë vaksinuar plotësisht rreth 2.1 milionë njerëz.

Qeveria e këtij vendi me 110 milionë banorë ka vënë si synim vaksinimin e 70 milionë njerëzve këtë vit.

Duterte, i cili është kritikuar për qasjen e tij të ashpër për të përmbajtur virusin, gjithashtu qëndroi pranë vendimit të tij për të mos lënë shkollat ​​të rihapura, shkruan Reuters. 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit