Home Bota Presidenti Su...

Presidenti Sultan Al Jaber – do të përdorte bisedimet e klimës për të arritur marrëveshje të naftës!

44
0

Njeriu që drejton COP28 ka mohuar pretendimet se Emiratet e Bashkuara Arabe donin të përdornin konferencën për të arritur marrëveshje të reja nafte dhe gazi.

Hapja e COP28 në Dubai në ditën e nesërme u rrezikua  pasi dokumentet e zbuluara sugjeruan se Emiratet planifikonin të përdornin takime me vende të tjera për të promovuar tregtinë me kompanitë kombëtare të naftës dhe gazit.

Por ndërsa presioni u rrit të mërkurën, presidenti i COP28 Sulltan Al Jaber adresoi akuzat.

Ndërsa ai iu përgjigj pyetjes së dytë nga vetëm dy nga gazetarët, z. Al Jaber tha: “Këto pretendime janë të rreme, jo të vërteta, të pasakta dhe jo të sakta. Është një përpjekje për të minuar punën e presidentit të COP28.”

Ai nuk specifikoi pasaktësitë dhe as mohoi ekzistencën e dokumenteve të tilla. Por ai tha se kurrë nuk i kishte parë apo përdorur “këto pika bisedimi të cilave u referohen”.

Roli i dyfishtë i Al Jaber si president i bisedimeve për klimën dhe shef i kompanisë shtetërore të naftës ADNOC është kritikuar prej kohësh si një konflikt i mundshëm interesi, por thirrjet që ai të japë dorëheqjen nga pozicioni i tij në firmë gjatë drejtimit të COP kanë kaluar pa u vënë re.

Ai sugjeroi që as vendit të tij dhe as atij nuk i duhej “COP ose Presidenca e COP të shkonte dhe të krijonte marrëveshje biznesi ose marrëdhënie tregtare”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit