Home Bota Presidenti të...

Presidenti të Kenias i ndalohen Kostumt Kuanda në parlament

45
0

Kostumet Kaunda, shumë të dashura nga Presidenti i Kenias, William Ruto, u ndaluan në parlament.

Parlamenti i Kenias ka ndaluar veshjen e një kostumi, të quajtur sipas presidentit të ndjerë të Zambisë, Kenneth Kaunda, brenda parlamentit.

Kryetari i Parlamentit Moses Wetangula tha se kostumet Kaunda, si dhe veshjet tradicionale afrikane, nuk ishin të lejuara.

Presidenti kenian William Ruto shpesh i vesh ato në raste zyrtare.

Kjo e ka bërë kostumin Kaunda – një xhaketë safari me pantallona të ngjashme – të popullarizuar në klasën politike.

Kostumi është emëruar pas presidentit të ndjerë të Zambisë, të cilit i pëlqente t’i vishte ato dhe i bëri të njohura në mesin e liderëve politikë në të gjithë Afrikën Sub-Sahariane.

Kostumi, i cili quhet edhe kostumi i Mao Ce Dunit, është pa jakë dhe shpesh me mëngë të shkurtra.

Të martën, zoti Wetangula tha se vendimi i tij për të ndaluar kostumin ishte për shkak të tendencave të reja të modës që kërcënonin kodin e vendosur të veshjes parlamentare.

Ai vuri në dukje se kodi i duhur i veshjes për burrat “do të thotë pallto, jakë, kravatë, këmishë me mëngë të gjata, pantallona të gjata, çorape, këpucë ose uniformë shërbimi”.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit