Home Bota Probleme tekn...

Probleme teknike, avioni detyrohet të bëjë ulje emergjente në “Kopshtin e Parisit”

43
0

Katër persona i kanë mbijetuar një aksidenti ajror në Paris, pasi avioni i tyre i vogël me dy motorë bëri një ulje emergjente në një kopsht periferik.

Tre nga personat në bord u dërguan në spital pasi avioni u përplas me murin e një ndërtese apartamentesh në Villejuif, i ndodhur rreth 7 km jashtë Parisit.

Avioni u detyrua të bënte një ulje emergjente pas dështimit të motorit, tha ministri i transportit Clement Beaune në një postim në Twitter. Ai shtoi se për aksidentin kanë nisur hetimet dhe viktimat po trajtohen.

Pamjet treguan avionin të shtrirë në kopshtin e një ndërtese apartamentesh, me pjesë të thyera duke përfshirë bishtin në çatinë e një garazhi.

Pjesa e pasme e avionit është shkëputur plotësisht dhe krahët i janë shkëputur gjithashtu nga përplasja.

Ulja emergjente u krye për shkak të një “problemi teknik”, tha Sebastien Barthe, drejtori i komunikimit për agjencinë e sigurisë (BAE).

“Ne do të shqyrtojmë të gjitha aspektet, duke përfshirë shëndetin e pilotit dhe gjendjen mekanike të avionit,” tha ai.

Avioni u ngrit nga Rouen dhe duhej të ulej në Toussus-le-Noble, afër Versajës.

Ngjarja ka ndërprerë qarkullimin rrugor në të dy drejtimet, ndërsa shërbimet e emergjencës kanë mbërritur menjëherë në vendin e aksidentit.

Sipas raportimeve të mediave franceze, piloti shoqërohej nga një instruktor fluturimi rreth të 80-tave, si dhe dy pasagjerë në fund të të 20-tave.

Prokuroria rajonale dhe xhandarmëria e transportit ajror kanë hapur një hetim për akuza të mundshme duke përfshirë shkaktimin e lëndimeve të pavullnetshme dhe rrezikimin e jetës së të tjerëve.

Ministri i Transportit tha se një hetim i veçantë do të kryhet gjithashtu nga autoriteti i aviacionit civil.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit