Home Bota Pse Rishi Sun...

Pse Rishi Sunak thirri zgjedhjet që ai pritet të humbasë?

151
0

Pse kryeministri Rishi Sunak, tha se Britania e Madhe do mbajë zgjedhjet e përgjithshme më 4 korrik? Pse ka shpallur zgjedhje që thuajse do t’i humbasë? Për muaj të tërë, sondazhet e kanë vendosur Partinë Konservatore të Sunak shumë prapa Partisë Laburiste të opozitës dhe, siç janë gjërat, lideri laburist Keir Starmer jo vetëm që do të fitojë pushtetin, por do të ketë një shumicë masive parlamentare.

Përgjigja për këtë pyetje është e thjeshtë: ka shumë pak gjasa që të ketë një kohë më të mirë. Pothuajse çdo gjë që përpiqet Sunak duket se dështon dhe nuk është e pabesueshme që pëlqimi i tij nga publiku të bëhet edhe më i keq para fundit të vitit.

Dy ditët e fundit kanë qenë relativisht të mira për Sunak. Ekonomia po rimëkëmbet, me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) që përditëson parashikimin e rritjes dhe inflacioni më në fund kthehet në diçka që i ngjan një niveli normal.

Sunak trashëgoi një rrëmujë, askush nuk mund ta mohojë këtë. Aktualisht duket e pamundur që ai ta ketë pastruar atë rrëmujë aq sa për t’i fituar konservatorëve një mandat tjetër në detyrë. Por duke pasur parasysh rëndësinë e detyrës që ka përpara, ka kuptim që ai të shfrytëzojë këtë periudhë të rrallë lajmesh të mira dhe të shpresojë për më të mirën.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit