Home Bota Pse Warren Bu...

Pse Warren Buffett e ka urryer gjithmonë Bitcoin-in?!

58
0

Çfarë do t’u thoshte investitori më i famshëm në botë atyre që mund të mendojnë të hapin aplikacionet e tyre të investimeve dhe të blejnë Bitcoin me një çmim të volitshëm? “Nëse do të zotëronit të gjithë bitcoin në botë dhe do më ofronit për 25 dollarë, unë nuk do ta merrja”, tha Buffett në fillim të këtij viti.

Përveç rekordit zhgënjyes të Bitcoin, këtu janë tre arsye të tjera që Buffett nuk do t’i afrohet:

  1. Nuk ka “asnjë vlerë unike”

Investitori miliarder nuk e pëlqen Bitcoin sepse e konsideron atë një aset joproduktiv. Buffett ka një preferencë të njohur për aksionet e korporatave, vlera e të cilave dhe fluksi i parasë vijnë nga prodhimi i gjërave. Por kriptovalutat nuk kanë vlerë reale, tha Buffett në një intervistë në 2020.

Megjithëse Bitcoin synon të sigurojë vlerë reale si një sistem pagese, ky përdorim është ende mjaft i kufizuar. Siç e sheh Buffett, vlera e Bitcoin vjen nga optimizmi se dikush tjetër do të jetë i gatshëm të paguajë më shumë për të në të ardhmen sesa ju po paguani sot.

  1. Ai nuk mendon se kriptomonedha llogaritet si para

Buffett ka bërë pjesën e tij të komenteve jashtëzakonisht prerëse për Bitcoin dhe kriptomonedhën gjatë viteve: “Unë nuk kam asnjë Bitcoin. Unë nuk zotëroj asnjë kriptomonedhë, nuk do ta bëj kurrë”, tha ai në vitin 2020.

Si një aktiv i tregtueshëm, Bitcoin lulëzoi. Por a i plotëson ajo tre kriteret e parasë? Sipas përkufizimit më të zakonshëm, paraja supozohet të jetë një mjet këmbimi, një depo vlere dhe një njësi llogarie. Por Buffett e quan atë një “mirazh”.

Ai shton se është një mënyrë shumë efektive për të transmetuar para në mënyrë anonime. Por: “çeku është gjithashtu një mënyrë për të transmetuar para”, tha ai. “A vlejnë çeqet shumë para vetëm sepse mund të transmetojnë para?”

  1. Ai nuk e kupton atë

Buffett u bë një nga investitorët më të suksesshëm në histori duke iu përmbajtur aksioneve që ai kupton. “Kam mjaft probleme me gjërat për të cilat mendoj se di diçka. Pse në botë duhet të marr një pozicion të gjatë ose të shkurtër në diçka për të cilën nuk di asgjë?”

Por njerëzve u pëlqen të luajnë bixhoz, tha ai pas një takimi vjetor të Berkshire Hathaway 2018, i cili është një tjetër problem me asetet joproduktive. “Nëse nuk e kupton, emocionohesh shumë më tepër sesa nëse e kupton. Ju mund të keni gjithçka që dëshironi të imagjinoni nëse thjesht shikoni diçka dhe thoni, “kjo është magji”.

Si i zgjedh Buffett aksionet fituese?

Investitori miliarder ndjek strategjinë e investimit të vlerës, e cila fokusohet në blerjen e aksioneve të nënvlerësuara të kompanive të forta dhe mbajtjen e tyre për një kohë të gjatë. E thjeshtë, apo jo?

Berkshire Hathaway kërkon kompani me një marzh të mirë fitimi dhe ato që prodhojnë produkte unike që nuk mund të zëvendësohen lehtësisht. Siç tha dikur Warren Buffett në një letër drejtuar aksionerëve të tij, “Është shumë më mirë të blesh një kompani të mrekullueshme me një çmim të drejtë sesa një kompani të drejtë me një çmim të mrekullueshëm”.

Por mospëlqimi i Buffett për aksionet e kriptove nuk do të thotë që ju nuk duhet të blini Bitcoin. Madje miliarderi ka dalë në sektorë kundër të cilëve ka folur më parë. Ai shmangu në mënyrë famëkeqe aksionet e teknologjisë, madje edhe në kulmin e flluskës dot-com, dhe tani zotërimi më i madh i kompanisë së tij është Apple.

Edel Strazimiri / SCAN

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Ekonomia

Më shumë nga Ekonomia

Lajmet e Fundit

Te Fundit