Home Bota Pushteti i ri...

Pushteti i ri në Nigeri ligjëron “Kontrabandën e Emigrantëve”; Europa në Panik!

44
0

Udhëheqësit e grushtit të shtetit në Nigeri kanë përmbysur një ligj tetë-vjeçar që kriminalizonte kontrabandën e emigrantëve në vend.

Legjislacioni i lejoi autoritetet të ndërmarrin veprime kundër kontrabandistëve që transportonin emigrantë përmes shkretëtirës së madhe të Nigerit për në Libi dhe Evropë.

Por presidenti Mohamed Bazoum – i cili kishte punuar me BE-në për të frenuar fluksin e njerëzve nëpër Mesdhe – u rrëzua në korrik me një grusht shteti.

Gjenerali Abdourahmane Tchiani e ka shpallur veten kreun e ri të shtetit.

Junta e tij në pushtet njoftoi shfuqizimin në një deklaratë, duke thënë se ligji “nuk mori parasysh interesat e Nigerit dhe qytetarëve të tij”.

Ai gjithashtu tha se dënimet e dhëna sipas ligjit të 2015 do të “fshihen”.

Lëvizja është një tregues se junta në kryeqytetin e Nigerit, Niamey, planifikon të ushtrojë autoritetin e saj mbi sovranitetin e vendit, në kundërshtim me presionin ndërkombëtar.

Pas grushtit të shtetit në verë, BE pezulloi të gjithë bashkëpunimin e sigurisë me vendin pa dalje në det në Afrikën Perëndimore.

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së, iu bashkua SHBA-së dhe Francës në korrik duke refuzuar të njohë gjeneralin Tchiani si udhëheqës. Ai tha gjithashtu se ndihma buxhetore për Nigerin do të pezullohet për një kohë të pacaktuar.

Nuk është ende e qartë se si do të përgjigjet blloku evropian ndaj asaj që është një goditje e madhe për strategjinë e tij për menaxhimin e flukseve të migracionit nga Afrika.

Në vitin 2015, më shumë se një milion azilkërkues dhe migrantë u përpoqën të arrinin në Evropë, duke nxitur shtytjen për Nigerin për të miratuar ligjin tashmë të përmbysur.

Si rezultat, numrat u ulën ndjeshëm – por trafikantët ankoheshin për zbatimin e tij në vitet që pasuan.

Njëri, Bachir Amma, i tha BBC-së në vitin 2019: “Nëse ligji do të lehtësohej, unë do të kthehesha te trafikimi i njerëzve, kjo është e sigurt. Më fitoi deri në 6,000 dollarë [4,700 £] në javë, shumë më tepër para se çdo gjë që unë. mund të bëjë tani.”

Ai shtoi se rreptësia e ligjit nënkuptonte se, nëse kapeshin, trafikantët mund të shkonin në burg për një “kohë të gjatë” dhe t’u konfiskoheshin automjetet.

Tani ka shqetësime se bandat e trafikimit mund ta shohin shfuqizimin e ligjit si një mundësi për të shtyrë edhe një herë emigrantët në vendet që kufizojnë Nigerin, si Libia ose Algjeria, për transport të mëtejshëm drejt Evropës.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit