Home Bota Reshjet e bor...

Reshjet e borës godasin Evropën Lindore, raportohet për 3 të vdekur

81
0

Tre të vdekur pasi reshjet e para të dendura të borës dhe stuhitë e dimrit goditën Evropën Lindore

Paralajmërim i verdhë për temperaturë jashtëzakonisht të ulët lëshuar për kryeqytetin bullgar
Të paktën tre persona humbën jetën si pasojë e reshjeve të dendura të borës dhe stuhive të forta që goditën vendet e Evropës Lindore gjatë fundjavës, duke detyruar mbylljen e rrugëve kombëtare.

Qindra qytete dhe fshatra mbetën pa energji elektrike të dielën teksa ftohja e parë e madhe e sezonit u përhap në të gjithë Rumaninë dhe Moldavinë, duke shkaktuar një deklaratë emergjence në Bullgari.

Një burrë 40-vjeçar në Moldavi vdiq të dielën pasi automjeti me të cilin ndodhej doli nga rruga dhe u përplas me një pemë, thanë autoritetet. Rreth mesditës janë raportuar gjashtë aksidente rrugore të lidhura me motin.

“Ne vazhdimisht u bëjmë thirrje shoferëve që të mos dalin në rrugë me makina të papajisura dhe të lëvizin me shpejtësi të ulët”, tha policia moldave në një deklaratë në Telegram. Ai paralajmëroi kundër vozitjes “pa nevojë urgjente”.

Temperaturat në Moldavi pritet të arrijnë në -9C të hënën, gjë që mund të çojë në më shumë ndërprerje të energjisë elektrike dhe anulime fluturimesh.

Në Rumani, paralajmërime të kuqe të motit u lëshuan në qarqet lindore të Konstancës, Tulcea, Galati dhe Braila, ku erërat parashikoheshin të arrinin deri në 100 km / orë.

Sebastian Burduja, ministri rumun i energjisë, tha se më shumë se 400 lokalitete kishin pësuar ndërprerje elektrike për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Autoritetet e urgjencës thanë se rrugët kombëtare dhe lokale në të katër qarqet u mbyllën të dielën. Zyrtarët në qarqet e Konstancës dhe Brailës raportuan se të paktën 69 lokalitete kishin mbetur pa energji elektrike, por se ekipet ishin vendosur për të rregulluar ndërprerjet.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit