Home Bota Rifillimi i s...

Rifillimi i sulmeve pas ‘Armëpushimit’ në Gaza: Reagimet nga bota “të zhgënjyer”

33
0

Reagime për përfundimin e armëpushimit:

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres: “Më vjen thellësisht keq që operacionet ushtarake kanë filluar përsëri në Gaza. Kthimi në armiqësi vetëm tregon se sa e rëndësishme është të kemi një armëpushim të vërtetë humanitar.”

Komisioneri i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Turk: “Rifillimi i armiqësive në Gaza është katastrofik. Unë u bëj thirrje të gjitha palëve dhe shteteve me ndikim mbi to që të dyfishojnë përpjekjet, menjëherë, për të siguruar një armëpushim – për arsye humanitare dhe të të drejtave të njeriut.”

Keir Starmer: “U bëj thirrje të gjitha palëve të mos e shpërdorojnë përparimin e bërë gjatë javës së fundit. Të gjitha palët duhet të punojnë për një kthim te ndërprerja që do të mundësonte lirimin e më shumë pengjeve, do të siguronte kohën dhe hapësirën shumë të nevojshme për të trajtuar krizën humanitare në Gaza. , dhe hapni një dialog për një zgjidhje politike që parashikon një ndërprerje afatgjatë të armiqësive.”

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit