Home Bota Rishfaqet në ...

Rishfaqet në publik tenistja pas “zhdukjes”, denoncoi zv.kryeministrin për abuzim seksual

152
0

Tenistja kineze Peng Shuai ka zënë faqet e para të mediave botërore, pas akuzave që ishte abuzuar seksualisht nga ish-zv.kryeministri i vendit Zhang Gaoli.

Ylli i tenisit u shfaq në fotot zyrtare të një turneu të këtij sporti në Pekin pas presionit ndërkombëtar që kërkonte informacione për gjendjen e saj.

Me një postim që tronditi opinionin publik, Shuai rrëfeu dhunën seksuale ndaj saj të Zhang Gaoli, me të cilin sipas saj kishte pasur marrëdhënie edhe në 2011, kur politikani po i afrohej kulmit politik.

Deri në vitin 2018, Zhang Gaoli shihej si një nga figurat më të fuqishme në qeverinë kineze. Nga viti 2012, kur hyri në Byronë Politike, praktikisht çdo projekt i rëndësishëm ekonomik i Kinës brenda por dhe jashtë vendit, kalonte nga duart e tij.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit