Home Bota Scholz &#8220...

Scholz “i turpëruar dhe i indinjuar” nga sulmet antisemite në Gjermani

28
0

Kancelari Olaf Scholz thotë se është “i turpëruar dhe i indinjuar” nga sulmet e fundit antisemite në Gjermani.

Ai po fliste në një ngjarje për të shënuar përvjetorin e pogromeve të nëntorit të vitit 1938, të njohur ndonjëherë si “Kristallnacht”.

Mbështetja e vendosur diplomatike e Berlinit për Izraelin shpesh përshkruhet si një çështje e përgjegjësisë historike.

Por, ndërsa luftimet vazhdojnë midis Izraelit dhe Hamasit, mosmarrëveshjet sociale po shfaqen në Gjermani.

Takoj një grua të quajtur Noa në një sinagogë në Berlin, ku më tregon se si ka familje që i mbijetoi Holokaustit duke u fshehur në Poloni.

Disa hebrenj në Gjermaninë e sotme, thotë ajo, tani po fshehin identitetin e tyre.

“Është e frikshme. Pse duhet të jetoj dhe të kem frikë nga kush jam?”
Aaroni nuk ndihet rehat duke treguar artikujt e veshur tradicionalisht nga burrat hebrenj në publik, qoftë kippah ose tzitzit e tij, thekët e shallit të tij të lutjes.

Pasi ka ikur nga lufta në Ukrainë, ai beson se Berlini është i pasigurt sepse “shumë njerëz mbështesin organizatat terroriste”.

Frika për një rritje të antisemitizmit, që nga shpërthimi i armiqësive midis Hamasit dhe Izraelit, është i përhapur në të gjithë Evropën.

Për Gjermaninë, incidente të tilla si dy bomba me benzinë ​​që u hodhën drejt një sinagoge në Berlin në tetor ngjallin ankth të madh për shkak të së kaluarës naziste të vendit.

Rastet e antisemitizmit ishin, sipas shifrave paraprake të policisë, tashmë në rritje këtë vit përpara sulmeve të Hamasit – shumica e kryer nga e djathta ekstreme.
Që nga 7 tetori, politikanë të lartë u kanë kërkuar njerëzve, veçanërisht nga pjesë të së majtës politike dhe prejardhje myslimane, që të distancohen nga veprimet e Hamasit.

Siguria e Izraelit është një gur themelor i politikës së jashtme gjermane me ish-kancelaren, Angela Markel, e cila e deklaroi atë si një Staatsräson – arsyeja e shtetit – në 2008.

Në një vizitë të fundit në Izrael, Olaf Scholz tha: “Në kohë kaq të vështira ka vetëm një vend ku mund të jemi: në anën e Izraelit”.

Por doktrina shtetërore e Gjermanisë po sfidohet dukshëm në rrugët e qyteteve si Berlini.

“Staatsräson juaj është i mbytur!” lexoni një pankartë në një demonstratë të fundit pro-palestineze.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit