Home Bota SHBA dhe alea...

SHBA dhe aleatët e saj “sanksionojnë” Korenë e Veriut për lëshimin e satelitit spiun

32
0

SHBA dhe aleatët e saj kanë nisur një valë të re sanksionesh kundër Koresë së Veriut për shkak të lëshimit të një sateliti spiun të diskutueshëm, të cilin Kim Jong-un pretendon se po e përdor për të spiunuar Shtëpinë e Bardhë dhe vendet e ndjeshme ushtarake amerikane.

Periudha e re e sanksioneve vjen mes tensioneve të rritura në gadishullin Korean gjatë lëshimit të satelitit të javës së kaluar, i cili kundërshtoi rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për shkak të përdorimit të teknologjisë së raketave balistike.

Që nga nisja, Koreja e Veriut është tërhequr nga një pakt historik i mbrojtjes i vitit 2018 që synon të reduktojë rrezikun e një përplasjeje ushtarake në kufirin e saj me Jugun.

Koreja e Veriut lëshoi ​​me sukses satelitin e saj të parë spiun në përpjekjen e tretë pasi Kim u takua me Vladimir Putin në një kozmodrom rus në Siberi. Ushtritë perëndimore ende nuk kanë konfirmuar nëse sateliti do t’i ofrojë Phenianit ndonjë inteligjencë domethënëse, vetëm duke verifikuar se ai me të vërtetë ka hyrë në një orbitë të qëndrueshme.

Departamenti Amerikan i Thesarit tha të enjten se ka aplikuar sanksione të reja ndaj grupit të spiunazhit kibernetik Kimsuky, duke e akuzuar atë për mbledhjen e inteligjencës për të mbështetur ambiciet strategjike dhe bërthamore të Veriut.

Veprimet e së enjtes u morën në koordinim me Australinë, Japoninë dhe Jugun, tha administrata Biden në një deklaratë, duke shtuar se sanksionet “pasqyrojnë angazhimin tonë kolektiv për të kundërshtuar aktivitetet e paligjshme dhe destabilizuese të Phenianit”.

“Ne do të mbetemi të përqendruar në shënjestrimin e këtyre nyjeve kyçe në gjenerimin e paligjshëm të të ardhurave dhe përhapjen e armëve të DPRK-së (Koreja e Veriut)”, tha Brian Newlson, nënsekretari i Thesarit për terrorizmin dhe inteligjencën financiare.

Veprimi i së enjtes ngrin çdo pasuri amerikane të atyre që janë në shënjestër dhe në përgjithësi i ndalon amerikanët të merren me ta.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit