Home Bota Shfaqet një v...

Shfaqet një variant i ri i Covid, ja se ç’thonë shkencëtarët

98
0

Shkencëtarët kanë ngritur shqetësime për një variant të ri Covid që po përhapet me shpejtësi në SHBA dhe po kërcënon të shkaktojë valë të mëtejshme infeksioni. Ja çfarë dimë deri tani.

Si quhet varianti i ri?

Njihet si XBB.1.5. Është një nga pasardhësit e fundit të Omicron, varianti shumë i transmetueshëm i Covid që shkaktoi rritje të rasteve dimrin e kaluar. Mutacionet e Omicron kanë dominuar infeksionet globale Covid që atëherë. XBB.1.5 ka evoluar nga mutacioni XBB i Omicron, në vetvete një bashkim i dy varianteve të ndryshme BA.2.

Sa shpejt po përhapet?

Varianti është zbuluar në Nju Jork në fund të tetorit. Në fund të dhjetorit, numri i rasteve në SHBA u dyfishua në një javë. Tani mutacioni përbën rreth 40% të të gjitha infeksioneve të Covid në SHBA. Shtrimet në spital po rriten në Nju Jork, duke rritur frikën se XBB.1.5 do të shkaktojë valë të mëtejshme sëmundjesh ndërsa përhapet në vende të tjera.

Pse po përhapet kaq shpejt?

Varianti ka një mutacion të pazakontë të njohur si F486P që po e ndihmon atë të përhapet. Mutacioni ndryshon një pjesë të virusit Covid që synojnë shumë antitrupa nga vaksinimi ose infeksioni i mëparshëm. Ndryshimi i bën antitrupat më pak efektivë në neutralizimin e virusit.

A shkakton sëmundje më të rënda?

Nuk ka asnjë provë që XBB.1.5 shkakton sëmundje më të rëndë se variantet e tjera të Omicron. Por fakti që po përhapet me shpejtësi është shqetësues, pasi virusi ka më shumë gjasa të arrijë tek njerëzit vulnerabël që mund të shtrohen në spital ose të vdesin nga infeksioni, veçanërisht nëse nuk kanë marrë përforcuesin e fundit.

A do të ndezë një tjetër valë?

Ky është shqetësimi. Në SHBA, shkencëtarët dyshojnë se XBB.1.5 është të paktën pjesërisht përgjegjës për rritjen e shtrimeve në spitale në Nju Jork, megjithëse moti i ftohtë dhe grumbullimet në ambiente të mbyllura kontribuojnë gjithashtu. Është e paqartë nëse varianti do të sjellë një rritje të madhe, por parashikohet një rritje.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit