Home Bota Shqetësimet e...

Shqetësimet e OKB-së: Fëmijët po vdesin nga uria në veri të Gazës

14
0

Fëmijët po vdesin nga uria në Gazën veriore, thotë shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vizitat e agjencisë gjatë fundjavës në spitalet Al-Aëda dhe Kamal Adëan ishin të parat që nga fillimi i tetorit.

Në një postim në rrjetet sociale, ai foli për “gjetje të zymta”.

Mungesa e ushqimit rezultoi në vdekjen e 10 fëmijëve dhe “nivele të rënda të kequshqyerjes”, ndërsa ndërtesat e spitaleve janë shkatërruar, shkroi ai.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza raportoi të dielën se të paktën 15 fëmijë kishin vdekur nga kequshqyerja dhe dehidratimi në spitalin Kamal Adëan.

Një fëmijë i gjashtëmbëdhjetë vdiq të dielën në një spital në qytetin jugor të Rafah, njoftoi të hënën agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Ëafa.

Dr Tedros raportoi “nivele të rënda të kequshqyerjes, fëmijë që vdesin nga uria, mungesa serioze të karburantit, ushqimit dhe furnizimeve mjekësore, ndërtesa spitalore të shkatërruara” në Gazën veriore, ku rreth 300,000 njerëz jetojnë me pak ushqim ose ujë të pastër.

“Mungesa e ushqimit rezultoi në vdekjen e 10 fëmijëve,” postoi ai në X, i njohur më parë si Tëitter.

“Situata në Spitalin Al-Aëda është veçanërisht e tmerrshme, pasi një nga ndërtesat është shkatërruar,” shtoi ai.

OKB-ja paralajmëroi javën e kaluar se uria në Gaza ishte “pothuajse e pashmangshme”.

Një zyrtar i lartë i ndihmës së OKB-së paralajmëroi se të paktën 576,000 njerëz në të gjithë Rripin e Gazës – një e katërta e popullsisë – përballeshin me nivele katastrofike të pasigurisë ushqimore dhe një në gjashtë fëmijë nën moshën dy vjeç në veri vuanin nga kequshqyerja akute.

Dhe drejtori rajonal i agjencisë së fëmijëve të OKB-së, Unicef, tha se “vdekjet e fëmijëve që kishim frikë janë këtu, pasi kequshqyerja shkatërron Rripin e Gazës”.

“Këto vdekje tragjike dhe të tmerrshme janë të bëra nga njeriu, të parashikueshme dhe plotësisht të parandalueshme,” tha Adele Khodr në një deklaratë të dielën.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit