Home Bota Skulptura &#8...

Skulptura ‘Lord Elgin’ u morë nga britanikët në Shek.XIX – Dy shekuj më vonë bëhet shkak për anullimin e takimit ‘Mitsotakis-Sunak’

51
0

Greqia mohon premtimin se nuk do të ngrejë skulptura të Parthenonit gjatë vizitës në Mbretërinë e Bashkuar

Numri 10 është përfshirë në një grindje të thelluar me Athinën pas anulimit të një takimi midis Rishi Sunak dhe kryeministrit grek.

Downing Street besonte se kishte garanci se Kyriakos Mitsotakis nuk do të fliste publikisht për Skulpturat e Parthenonit – të njohura gjithashtu si Mermeret Elgin – në vizitën e tij në Mbretërinë e Bashkuar.

Një burim grek e ka mohuar këtë.

Të dielën, lideri i Greqisë i tha BBC-së se të kesh disa nga thesaret në Londër dhe të tjera në Athinë, ishte si të presësh në gjysmë Mona Lizën.

Nr 10 më pas anuloi takimin e kryeministrit me z. Mitsotakis me vonesë.

Laburistët e kanë përshkruar grindjen si “patetike”.

Një burim i qeverisë greke kundërshtoi se kishte pasur ndonjë garanci që i ishte dhënë Britanisë së Madhe për z. Mitsotakis duke folur për mermeret ndërsa ai ishte në vend.

Ata thanë se diskutimet për përgatitjen e takimit me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar kishin qenë të qetë deri në orët e vona të pasdites të së hënës – shumë kohë pas intervistës së Mitsotakis në BBC me Laura Kuenssberg të dielën.

Skulpturat janë një koleksion i thesareve të lashta greke nga Partenoni në Athinë, të cilat u morën dhe u sollën në Mbretërinë e Bashkuar nga diplomati britanik Lord Elgin në fillim të shekullit të 19-të.

Ata kanë qenë në Muzeun Britanik që nga viti 1832, përveç një qëndrimi në stacionin e metrosë Aldwych për të parandaluar dëmtimin e Luftës së Dytë Botërore dhe një mermer që iu huazua një muzeu rus në 2014.

Si Greqia ashtu edhe Britania e Madhe kanë qëndrime të vjetra për skulpturat, por bisedimet diplomatike pritej të fokusoheshin në tema të tjera.

Sekretari i Transportit Mark Harper i tha BBC Breakfast të martën se ishte një “çështje keqardhje” që nuk do të zhvillohej asnjë takim midis dy vendeve pasi Mitsotakis refuzoi një ofertë dytësore për të takuar zëvendëskryeministrin Oliver Dowden.

I pyetur nëse trajtimi i qeverisë ndaj liderit grek ishte i vrazhdë, zoti Harper tha se grekëve u ishte ofruar një takim i nivelit të lartë, por kishin të drejtë të kishin pikëpamjen e tyre.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit