Home Bota Sofja pro Tir...

Sofja pro Tiranës, jo Shkupit. Fushatë për anëtarësimin në vitin 2028

200
0

Bullgaria thotë se Shqipëria dhe Mali i Zi janë shtetet kandidate më të përgatitura për tu anëtarësuar në Bashkimi Evropian në vitin 2028. Kreu i Partisë Lëvizja e Gjelbër, Borislav Sandov, thotë se Deti Adriatik do bëhej hapësirë e brendshme e BE-së.

Kjo hapësirë do mbyllej sipas bullgarëve ndaj influencave të huaja, kryesisht ruse dhe kineze. Sandov u zotua qe të punojë për një BE prej 29 anëtarësh në fund të mandatit 5-vjeçar të Parlamentit të ardhshëm Evropian (PE).

Republika e Maqedonisë së Veriut të bëhet anëtare e BE-së, por ajo nuk është gati, tha Sandov që është kandidati kryesor për eurodeputet. Është e paqartë nëse shtetet anëtare të BE-së dhe komisioni i ri evropian që zgjidhet në shtator do të vijojnë negociatat veçmas me Shqipërinë nëse ndaj vendit tonë hiqet vetoja greke.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit