Home Bota Spotify shkar...

Spotify shkarkon 1500 punëtorë për të ulur kostot

101
0

Gjigandi suedez i transmetimit të muzikës ‘Spotify’ ka njoftuar se do të shkurtojë 17% të fuqisë punëtore, rreth 1500 vende pune, pasi kompania kërkon të zvogëlojë kostot.

Shefi ekzekutiv Daniel Ek tha se ai kishte marrë vendimin “të vështirë” me ngadalësimin “dramatikisht” të rritjes ekonomike.

Spotify punëson rreth 9,000 njerëz dhe Ek tha se “kompania duhet të përmbushte objektivat e saj”.

“Unë e kuptoj se kjo do të ndikojë në një numër të madhë individësh që kanë dhënë kontribute të vlefshme”, tha Ek. “Të them troç, shumë njerëz të zgjuar, të talentuar dhe punëtorë do të largohen nga ne.”

Spotify shkurtoi stafin në fillim të këtij viti, por këto plane i zbehin ato njoftimet e mëparshme.

Në rezultatet e tij të fundit, Spotify kishte raportuar një fitim prej 65 milion € (55.7 milion £) për tre muajt deri në shtator – fitimi i parë tremujor për më shumë se një vit – i ndihmuar nga rritja e çmimeve dhe numri më i lartë i abonentëve.

Kompania e teknologjisë është zgjeruar në mbarë botën pasi kërkon të arrijë një miliard përdorues deri në vitin 2030.

Aktualisht ka 601 milionë prej tyre, nga 345 milionë në fund të vitit 2020.

Që nga lançimi, Spotify ka shpenzuar shumë para për rritjen e biznesit dhe për të siguruar përmbajtje ekskluzive, si podkaste të krijuara nga Michelle dhe Barack Obama, si dhe Duka dhe Dukesha e Sussex.

Marrëveshja me Harry-n dhe Meghan-in kushtoi 25 milionë dollarë të raportuar (19.7 milionë £) dhe pa vetëm 12 episode të dorëzuara mbi dy vjet e gjysmë përpara se marrëveshja të përfundonte në qershor.

Duke komentuar përmbajtjen e podcast-it, Z. Ek i tha BBC-së në shtator: “E vërteta e çështjes është se disa prej tyre kanë funksionuar, disa jo”.

Punonjësit do të marrin rreth pesë muaj pagesa për largim nga puna, pagë pushimi dhe mbulim të kujdesit shëndetësor për periudhën e largimit.

Spotify do të ofrojë gjithashtu mbështetje për imigracionin për punonjësit, statusi i imigrimit të të cilëve është i lidhur me punësimin e tyre.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit