Home Bota Stoltenberg: ...

Stoltenberg: NATO duhet të “përgatitet për lajme të këqija” në Ukrainë

113
0

Aleatët perëndimorë të Ukrainës duhet të vazhdojnë mbështetjen e tyre për vendin gjatë një dimri të vështirë që do të vijë në luftën e saj me Rusinë, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg pranoi se kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës këtë verë nuk kishte arritur të bënte fitime të rëndësishme territoriale, por e përshkroi dështimin e Rusisë për të kapur ndonjë qytet tjetër të madh si një “disfatë strategjike” për forcat pushtuese të Vladimir Putinit.

“Luftërat zhvillohen në faza. Ne duhet të mbështesim Ukrainën si në momente të mira ashtu edhe në të këqija. Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, tha shefi i NATO-s në një intervistë për transmetuesin gjerman ARD.

Stoltenberg tha se Ukraina po luftonte një luftë ndryshe nga çdo në histori dhe përshëndeti përpjekjet e vendit në fushën e betejës që kanë frustruar përparimin e Rusisë. “Këto janë fitore të mëdha edhe pse ata nuk kanë qenë në gjendje të lëvizin vijën e parë,” tha ai.

Shefi i NATO-s paralajmëroi se një fitore për Putinin jo vetëm që do të ishte një tragjedi për Ukrainën, por gjithashtu do të përbënte një rrezik për aleancën. “Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të rrisin prodhimin ushtarak, duke thënë se vendet evropiane “nuk ishin në gjendje të punojnë aq ngushtë së bashku sa duhet ne” për mbështetjen e tyre për Ukrainën.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit